E-TİCARET
E-TİCARET

E-Ticaret Nedir?

İnternetten para kazanmanın en popüler yöntemlerinden biri olan e-ticaret; internet aracılığıyla ürün veya hizmetlerin alımı ve satımı anlamına gelir. Para, fon ve veri işlemleri de e-ticaret kapsamındadır. E-ticaret, gün geçtikçe işletmelerin daha geniş bir pazar oluşturmasına yardımcı olmuş, yatırımcılar için cazip bir fırsat haline gelmiştir.

Ürün Satışına Göre E-Ticaret Modelleri :


E-ticaret mağazanızda fiziksel ürün, dijital ürün, abonelik ya da bir hizmete yönelik pazarlama faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz.

 • Dijital Ürün Satışı: Web sitesi şablonları, online kurslar, e-kitaplar, yazılım veya medya gibi indirilebilir öğeler gibi dijital ürünler; e-ticaret işlemlerinin büyük bir yüzdesini temsil eder. Mobil uygulamalar veya web siteleri gibi ürünleri de satışı yapılan dijital e-ticaret ürünleri arasında sayabiliriz.
 • Fiziksel Ürün Satışı: Depolama alanı gerektirebilir ve ürün stoğu ve gönderilmesi gibi aşamalarda tam kontrol gerektirir.
 • Servis / Hizmet Satışı: Koçluk, danışmanlık, satış ortaklığı gibi e-ticaret yoluyla pazarlanabilen bilgi ve becerileri kapsar.
 • Üyelik /Abonelik: Popüler bir D2C modeli olan abonelikler, düzenli olarak ürün veya hizmetlerin tekrarlanan satın alımlarıdır. Müşteri, ürünlerin kullanılabilmesi için kayıt olur ve periyodik olarak ödeme yapar.

E-Ticaret Sitesi Sahibi Olmak İçin Neler Gereklidir?

Şahsınıza ait e-ticaret firmasının başarı adımlarını sağlamak için mutlaka size özgü tasarımı olan bir web sitesi kurmak gerekir. Bir e-ticaret sitesi kurmak için domain adı, hosting, ödeme yöntemleri ve güvenlik sertifikası sağlanması gerekir.


E-Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dijital dünyaya atılan adımla birlikte hayatımıza giren e-ticarete yönelirken mutlaka dikkat etmemiz gereken hususlar bulunur.E-ticaret örnekleri ve popüler e-ticaret önerilerinden yararlanmak firma geleceği için doğru bir harekettir. 

Domain Adı ;Domain adı, sitenizin dijital dünyadaki adresidir. Şahsi e-ticaret siteniz için almış olduğunuz domain adının markayı doğru yansıtması gerekir.

Hosting ; site içeriklerinizin dijital dünyada bir konuma ulaşmasını sağlar. Hosting hizmeti, profesyonel reklam şirketleri ve web tasarım firmaları tarafından verilebilir.

Ödeme Yöntemleri ; Bir ödeme sistemi firması tarafından alacağınız hizmet ile markanıza ait sitenin ödeme yöntemlerini belirleyebilirsiniz. Firmanız için özel oluşturacağınız ödeme yöntemlerinde; pos kurulumu için bankalarla anlaşabilir, alternatif ödeme sistemleri ile anlaşabilir ya da havale/eft ile ödeme alabilirsiniz


E-Ticaret Sitesinde Bulunması Gerekenler :

 • Müşterilerin alışveriş altyapısını kolaylaştıracak kullanıcı dostu bir internet sitesi tasarımı gerekir.
 • Popüler kampanyalara uyum sağlamak ve kendi marka kampanyanızı oluşturmak dikkat çekici bir harekettir.
 • Özgün ve nadir ürün çeşitliliğine gidin.
 • Makul fiyatlar sunmaya çalışın.
 • Ekspres teslimat seçeneği sunarak, ürünü olabildiğince hızlı müşteriye ulaştırın.
 • Web siteniz için SSL sertifikası sağlayın.
 • Kesintisiz bir destek sağlayın.
 • Müşteriyle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

WhatsApp
Hemen Ara