SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ
SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal medya platformları şirketlerin, markaların ya da kişilerin kendilerini hedef kitlelerine dilediği gibi anlatabildiği, internet üzerindeki platformların genel adıdır. Bu tanım göz önüne alındığında sosyal medyanın bu kadar çok kullanılmasındaki nedenler de kolaylıkla anlaşılabilir. Kişiler ya da markalar sosyal medya üzerinden hedef kitlesine göreceli olarak bir ücret ödemeden kolaylıkla ulaşabiliyor. Daha da önemlisi insanlarla algısını, tarzını, düşüncesini paylaşabiliyor.

Bunun yanında markalar söylemek istediklerini en iyi yansıtacak sosyal medya platformlarını da seçme özgürlüğü yakalıyorlar. Fotoğraflar üzerinden tanıtım yapmak isterse Instagram’ı, sadece videolarla yansıtmak istediğinde Youtube’u, tamamen kurumsal olmak için Linkedin’i ya da eğlence odaklı olmak için Snapchat’i seçebileceği gibi hepsi içinse Facebook’u tercih edebiliyor.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır ?

hedef kitleyi belirlemek sosyal medya yönetimi için en önemli noktadır. yaş aralığı, ilgi alanları,cinsiyet,  belirlenen kitlenin bilinmesi gereken önemli özelliklerinden biridir.

Dikkat edilmesi gereken faktörler şunlardır ;

• Hedef Kitle Belirlemek: Sosyal medya yönetiminin en önemli faktörü hedef kitle belirlemektir. Hedef kitleyi özel hissettirebilmek için doğum günlerini kutlayabilir, özel günlerde hediye göndererek dikkat çekebilirsiniz.

• Rakip Analizi: Rekabet açısından çok önemli bir unsurdur. Rakiplerin güncel hareketlerini takip eder. Rakiplerinizin gönderilerinden daha baskın ve dikkat çekici içerikler paylaşmanız gerekir. Sosyal medyanızı her zaman rakiplerinizden daha aktif kullanmanız gerekir. Aktif kullanırken de doğru içeriklerle desteklemelisiniz.

• İçerik Yönetmek: İçerik yönetimi sosyal medya yönetiminin en temel öğesidir. Nitelikli bir sosyal medya danışmanı markanızın veya temsil ettiğiniz kişinin, arama motorlarında üst sırada çıkmasına katkı sağlar. Bunu başarabilmek için içerikleriniz orijinal ve anlaşılır bir şekilde olmasıdır. İçeriklerinizi tespit ederken hedef kitlenizin dikkatini çekecek gönderileri tercih etmelisiniz. Bu gönderileri de anlaşılır olarak aktarmayı amaçlamanız gerekir. Bu şekilde hedef kitleye daha hızlı ulaşmış olursunuz.

• Reklam Yönetimi: İnternette reklamlar gün geçtikçe daha fazla kullanılmaktadır. Hesabınızda, içeriklerinize reklam vererek daha fazla hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Yapılan reklamlar sayesinde markalar daha fazla tanınma şansı elde eder. Hedef kitleniz genişleyeceği için daha fazla kişiye hitap etmiş olursunuz. Bu da size daha fazla reklam gelmesi demektir. Bununla birlikte hem kazancınız artmış hem de daha fazla hedefe hitap etmiş olursunuz. Bu sebeple sosyal medyada reklam yönetimi gelişmek ve büyümek isteyen her markanın kullanması gereken bir yöntemdir.

Analiz: Sosyal medya platformunda yapılan her türlü paylaşımın hedefine ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmelidir. Analiz bu alanda çok önemlidir. Çünkü günlük, haftalık veya aylık raporlar alınıp, bu raporlara göre yöntem değiştirmek gerekebilir. Bu analizler sonucunda başka alternatifler düşünmek ve reklam bütçenizi arttırmanız da gerekebilir.

WhatsApp
Hemen Ara