E- ticaret nedir ? Nelere Dikkat edilmeli ?


E- ticaret nedir ? Nelere Dikkat edilmeli ?
E- ticaret nedir ? Nelere Dikkat edilmeli ?

İnternetten para kazanmanın en popüler yöntemlerinden biri olan e-ticaret; internet aracılığıyla ürün veya hizmetlerin alımı ve satımı anlamına gelir. Para, fon ve veri işlemleri de e-ticaret kapsamındadır.

E-ticaret, gün geçtikçe işletmelerin daha geniş bir pazar oluşturmasına yardımcı olmuş, yatırımcılar için cazip bir fırsat haline gelmiştir.

Ürün Satışına Göre E-Ticaret Modelleri :

E-ticaret mağazanızda fiziksel ürün, dijital ürün, abonelik ya da bir hizmete yönelik pazarlama faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital Ürün Satışı: Web sitesi şablonları, online kurslar, e-kitaplar, yazılım veya medya gibi indirilebilir öğeler gibi dijital ürünler; e-ticaret işlemlerinin büyük bir yüzdesini temsil eder. Mobil uygulamalar veya web siteleri gibi ürünleri de satışı yapılan dijital e-ticaret ürünleri arasında sayabiliriz.

Fiziksel Ürün Satışı: Depolama alanı gerektirebilir ve ürün stoğu ve gönderilmesi gibi aşamalarda tam kontrol gerektirir.

Servis / Hizmet Satışı: Koçluk, danışmanlık, satış ortaklığı gibi e-ticaret yoluyla pazarlanabilen bilgi ve becerileri kapsar.

Üyelik /Abonelik: Popüler bir D2C modeli olan abonelikler, düzenli olarak ürün veya hizmetlerin tekrarlanan satın alımlarıdır. Müşteri, ürünlerin kullanılabilmesi için kayıt olur ve periyodik olarak ödeme yapar.

E-Ticaret Sitesinde Bulunması Gerekenler :

  • Müşterilerin alışveriş altyapısını kolaylaştıracak kullanıcı dostu bir internet sitesi tasarımı gerekir.
  • Popüler kampanyalara uyum sağlamak ve kendi marka kampanyanızı oluşturmak dikkat çekici bir harekettir.
  • Özgün ve nadir ürün çeşitliliğine gidin.
  • Makul fiyatlar sunmaya çalışın.
  • Ekspres teslimat seçeneği sunarak, ürünü olabildiğince hızlı müşteriye ulaştırın.
  • Web siteniz için SSL sertifikası sağlayın.
  • Kesintisiz bir destek sağlayın.
  • Müşteriyle iletişim kurmaktan çekinmeyin.


WhatsApp
Hemen Ara